Registr dlužníků

Centrální registr dlužníků České republiky je informační systém, pomocí kterého lze vyhledat dlužníky z řad fyzických i právnických osob. Jedná se o národní i nadnárodní databázi, přinášející informace jak z bankovního tak i z nebankovního sektoru. Registr dlužníků má veřejnou a neveřejnou část. Do té veřejné může nahlédnout prakticky kdokoliv. Nachází se v ní však pouze některé osoby mající nesplacené závazky. Jinak lze v registru dlužníků najít osoby dlužící na splátkách bankám i nebankovním společnostem, dlužící za zboží nebo za služby, firmy, které neodvedly práci v rámci zaplacených záloh a další a další. Existují i další registry dlužníků. Ty jsou neoficiální, nicméně informace v nich jsou mnohdy užitečné. Navíc bývají veřejně přístupné a kdokoliv si tak může ověřit spolehlivost potencionálního obchodního partnera. Jenom pozor na lživé informace, kterým se nelze vyhnout. Neoficiální seznamy dlužníků se tak mohou stát nástrojem osobní pomsty nebo prostředkem ke zkompromitování konkurence.

Bankovní instituce si u většiny žadatelů o půjčku prověřují, zda jejich jméno nefiguruje v registru dlužníků. Pokud je zde jeho jméno nalezeno, ztrácí většinou na získání půjčky naději. Ne vždy je to ale správné. Může se totiž lehce stát, že se kdokoliv ocitne v registru dlužníků neoprávněně nebo není jeho jméno včas vymazáno. Stačí se totiž mnohdy opozdit se splátkou půjčky o pár dnů a věřitel nechá dlužníka zapsat. Není potom nic platné, že splátka nakonec dorazí a ty další už chodí včas. Tyto informace už registr neobsahuje.

Proto většina nebankovních společností, specializujících se na poskytování půjček, do registru dlužníků nenahlíží. Nejen proto, že informace v něm jsou pro ně nespolehlivým ukazatelem žadatelovi solvence, ale i proto že prověřování v něm je časově náročné a zdržuje celý proces schvalování půjčky.