Půjčky na směnku bez poplatku

Uvažujete-li o půjčce na směnku, více než jinde si pečlivě rozmyslete, od koho si půjčíte. Směnka je totiž velmi mocný cenný papír, jehož podepsáním ručíte za půjčený finanční obnos automaticky i svým majetkem. Narazit v takovém případě na neférovou společnost nebo jednotlivce se může řádně prodražit.

Základním pravidlem je opatrnost. Oči i intuici šponujte při jednání s výstavcem do extrému, hlavně si pečlivě celou směnku přečtěte, než ji podepíšete. Pokud byste něčemu nerozuměli, pak raději nic nepodepisujte a raději například text směnky diskutujte s někým zdatnějším v právních a finančních otázkách. Pokud je směnka i tak nepřehledná a nejasná, pak jde o jedno z jasných znamení, že tady si rozhodně půjčit nesmíte.

Dalším rudě blikajícím varovným signálem je, že po vás výstavce směnky chce poplatek předem- buď za schválení půjčky, nebo za vystavení směnky, to je úplně jedno. Jakýkoliv poplatek předem je sprostá zlodějina, od které je lepší se držet co nejdále. Úvěrové služby jsou poskytovány za účelem zisku, to je jasné, ale jeho zdrojem je úrok, proto je velmi nemorální a zbabělé vybírat i další poplatky, například za podání žádosti o půjčku, kterou vám pak třeba nikdo ani neschválí. Proto vždy vybírejte pouze poctivé a prověřené subjekty, které po vás žádné poplatky předem nebudou chtít.

Směnka má i řadu výhod. Zaprvé jde o její poměrně volnou formu, kdy by byla platná i načmáraná na pivním tácku, pokud by měla veškeré náležitosti. Druhou je rychlost, se kterou se dá taková půjčka získat- včetně vyplacení peněz může jít o pouhé hodiny. Výstavci směnky pak plynou další výhody- třeba docela vysoký úrok, který může na směnce stanovit, nebo snadnou vymahatelnost dlužné částky pro případ, že by příjemce odmítnul nebo nemohl včas svůj závazek splatit.