Leasing mezi osobami

Leasing mezi osobami (jinak i úvěr mezi osobami) není přímo tím, čím se podle názvu zdá být. Navzdory tomu jde ale o velmi užitečnou službu, ale o tom až níže.

Do hry přichází leasing mezi osobami ve chvíli, kdy si jedna osoba chce koupit automobil od druhé osoby a nemůže nebo nechce platit vlastními finančními prostředky. Není přitom vůbec důležité, zda jde o osoby fyzické nebo právnické. K celému procesu je třeba přítomnost dalšího subjektu, tedy společnosti, která zprostředkuje celou transakci. Kupujícímu de facto půjčí peníze na nákup vozidla, přičemž peníze vyplatí při prodeji automobilu prodejci.

Prodejce tak má zaručeno, že své peníze dostane okamžitě po prodeji vozidla, což je v soukromém sektoru vždy více než žádoucí. Málokdo z nás by čekal několik měsíců nebo let, až mu někdo splatí částku za prodaný vůz. Kdežto firma si takové počínání dovolit může, nebo dokonce musí, když ji leasing živí.

Výhoda pro kupujícího je také jasná, může si na splátky pořídit i ojetý vůz a to mimo bazar, což bez leasingu mezi osobami z výše zmíněného důvodu prostě nejde. Pro společnost, která tento leasing mezi osobami zprostředkovává, jde pak o výhodu zcela jasnou- ze splátek, které jí hradí kupující, má odpovídající zisk v podobě úroku. Ve výsledku jde tedy o poměrně standardní půjčku. Co ji činí speciální, je tato účelovost a tím i výhodnost. Půjčka je ručená automobilem, takže nic neriskuje ani společnost, která leasing poskytuje.

Leasing mezi osobami lze splácet i mnoho let, takže budete moci dovolit i ojetý vůz o několik tříd vyspělejší, než jaký byste si mohli pořídit nový nebo starší z vlastních zdrojů. Už po třech letech mají automobil zhruba poloviční hodnotu oproti pořizovací ceně, takže se každému otevírají nové možnosti- nová škodovka nebo pár let staré Porsche? To je dilema, které můžete v blízké době řešit i vy.