Americká hypotéka

Americká hypotéka je úvěrovým produktem, který má poměrně bohatou tradici, a to nejen v USA, jak by mohl jeho název napovídat. Americkou hypotéku si můžeme sjednat i v České republice, přičemž obdobné produkty nabízejí banky i jejich konkurence v podobě nebankovních společností.

Princip je od standardní hypotéky poměrně odlišný. U té si půjčíte na střechu nad hlavou, přičemž touto nemovitostí i ručíte. U americké hypotéky sice ručíte nemovitostí, ale už tou, kterou vlastníte. Americká hypotéka, tedy peníze z ní získané, pak můžete využít neúčelově. Pro banku nebo společnost je důležité jen to, že ručíte majetkem v odpovídající hodnotě. Typickým odlišným znakem je i to, že americká hypotéka se poskytuje jen do určité výše hodnoty zastavené nemovitosti. Pokud je to například 60%, pak si můžete na svou nemovitost v hodnotě 2 000 000 Kč půjčit až 1 200 000 Kč. Americkou hypotéku pak splácíte jako tradiční úvěr. V případě neschopnosti splácet je krizovým scénářem až zabavení nemovitosti, takže si každý dobře musí rozmyslet, jestli svou nemovitostí ručit může.

Rozdíly mezi americkými hypotékami jsou obrovské. Musíte si dávat pozor na americké hypotéky s extrémními úroky, protože to je opravdu nejkratší cesta, jak se stát bezdomovcem.

Pokud si však vyberete solidní americkou hypotéku, můžete snadno přijít i k velmi vysokému úvěru se slušnými úroky a dlouhou dobou splatnosti. Jde o ideální start do podnikání, kdy můžete získat i několik milionů korun na rozjetí byznysu. I zde je však riziko, že se podnikání nepovede a vy v nejhorším případě o dům přijdete. Zvažujte své možnosti dobře, každá půjčka včetně americké hypotéky může být velkou pomocí i hřebíčkem do rakve.